Organizuojame ir patys vedame asmeninio tobulėjimo seminarus Lietuvoje!


Mūsų tikslas: laimingi ir besišypsantys Jūsų veidai.


Koučingas - tai ne burtų lazdelė!


Eglė Savickienė

Pastaruoju metu žodį „koučingas" galima išgirsti naudojant vis dažniau ir dažniau. Atsirado naujas žodis ir visi nori žinoti ką jis reiškia, nori žinoti kas tas koučingas. Sujudo ir kita dalis sociumo - „O tai gal galima tuo žodžiu pasinaudoti? O dar geriau, iš jo net ir uždirbti?"

 

Ir imama kartais koučingu vadinti tai, kas su koučingu turi ne tiek jau ir daug bendra. O blogiausia, kad apie koučingą kartais sakoma - tai tokia „burtų lazdelė", kuri atneša laimę, greitą ir lengvą, gražioje pakuotėje ir be papildomų pastangų ką nors daryti pačiam (laikytis dietos, kurti motyvavimo sistemą, laikytis prisiimtų įsipareigojimų ir pan.).

 

Taigi, su didžiausia pagarba koučingui šioje vietoje reikia sakyti, kad KOUČINGAS - TAI NE BURTŲ LAZDELĖ! Beje, dažnai straipsniuose apie koučingą galima sutikti paaiškinimų kas nėra koučingas. Dažnai sakoma, kad koučingas - tai ne mokymas, ne konsultavimas ir tuo labiau ne psichoterapija. Taigi dabar dar galima pridėti ir tai, kad koučingas ir ne burtų lazdelė.

 

Bet tada natūraliai kyla klausimai. O tai kas tada yra koučingas? Kuo konkrečiai jis skiriasi nuo konsultavimo, mokymo ir kitų dalykų? Ir ar galima paaiškinti paprastais žodžiais? Taip, kad suprastų ir ne specialistas.

 

Ką gi, pabandykim.


Norite, kad koučeris pasijustų nepatogiai? Paklauskite jo, kas yra koučingas. Aš ir pati pradžioje ilgą laiką negalėjau tinkamai paaiškinti. Koučingas - tai yra... tai... ir dar tai... ir pavyzdžiui dar gali būti naudojamas ten... Ir po kokių penkių minučių tokio bandymo paaiškinti ir apimti viską kas tas koučingas yra, klausiantysis jau gailėdavosi to paklausęs.

 

Ir kaip tik koučingo nebandoma vadinti. Tai ir asmeniniai mokymai (visai gali būti, kad tokį apibūdinimą naudoja mokymų treneriai). Tai ir psichoterapija sveikiems (čia turbūt šios srities specialistų mėgstamas abibūdinimas). Tai ir asmeninis konsultavimas (čia jau kaip supratot, greičiausiai konsultantų mėgiamas terminas). Taigi sugalvota daugybė apibūdinimų, metaforų, istorijų, dėl to kartais koučingas vadinamas „naująja vadybos religija". Po kurio laiko susigaudyta, kad taip koučingą ir pradėta painioti su tais pačiais mokymais, konsultavimu ar psichoterapija. Ir tada pradėta vardinti kuo koučingas NĖRA. Bet mes vis tik pabandykim įvardinti kuo koučingas YRA.


Kadangi pati daug bendrauju su žmonėmis ir labai dažnai su vienokio ar kitokio lygio vadovais, todėl reikėjo rasti aiškų ir konkretų apibūdinimą. Taigi...

 

Koučingas - tai profesionali pagalba žmogui, kuris siekia išsiaiškinti asmeninius tikslus ir nori juos pasiekti.

 

Tuo pat metu jaučiau ir kažkokį vidinį prieštaravimą, kad tai toli gražu ne pilnas apibūdinimas, kad jis neatskleidžia visos koučingo esmės ir t.t... Bet kuo toliau, tuo labiau tas apibūdinimas man patiko. Jame iš tiesų ir yra koučingo esmė, o toliau jau galima gilintis, smulkinti, detalizuoti...

 

Tiesa, verta įvardinti ir kokius uždavinius sprendžia koučingas. Ir tai padaryti ir vėl paprastai ir aiškiai. O po daugybės įvardinimų, ilgą sąrašą koučingo sprendžiamų uždavinių manau galima būtų sutalpinti į šiuos tris esminius:

 

  • koučingas praplečia suvokimą apie savo galimybes ir, apskritai, paties gyvenimo galimybes;

 

  • koučingas sprendžia kliento uždavinius kliento rankomis;

 

  • koučingas ugdo tokius įgūdžius, kurie vėliau leidžia klientui kitus uždavinius sėkmingai spręsti savarankiškai.

 

Ir iš tiesų, ką bekalbėtumėm apie koučingo naudą, tai vienaip ar kitaip palies vieną iš šių uždavinių. Klientui būtina padėti praplėsti suvokimą apie savo paties ir aplinkos galimybes, tam, kad jis geriau matytų savo situaciją, uždavinius, tikslus ir jų sprendimo bei pasiekimo būdus ir kelius. Tada reikia jam padėti išspręsti jo uždavinius, bet padaryti taip, kad sprendimo kelius rastų pats klientas - tokiu būdu jis taps stipresnis, įgis naujų įgūdžių, o kitaip sakant, vėliau bus pajėgus tokiu pat efektyviu būdu kitus uždavinius spręsti savarankiškai.

 

Viskas lyg ir genialiai paprasta. Ypač kai apie koučingą tik pasakoji. Bet kai pereini prie klausimo „O tai kaip būtent koučeris padeda klientui?", tada ir prasideda visas įdomumas, tada ir pradedi pasakoti visokias istorijas ir metaforas.

 

Bet visgi imkim ir viena tokia pasinaudokim, ir pasižiūrėkim kaip dirba koučeris.

 

Sakykime, prieš jus siena ir jums reikia ją įveikti. Taigi jūs ateinate pas specialistą ir sakote „Štai ten yra siena, man reikia ją įveikti, bet aš bijau." Kaip elgiasi skirtingų sričių specialistai?

 

Psichologas. „Nori apie tai pakalbėti?", „Tu vaikystėje kritai nuo sienos?", „Ir ką tau tada sakė mama?"

 

Treneris. „Pagalvok tik, siena! Kelios savaitės mokymų ir bet kokia siena bus nebaisi! Žiūrėk, kaip aš tai padarysiu!"


Konsultantas. „Apskritai gyvenime gali būti kelių rūšių sienos ir egzistuoja keletas jų įveikimo metodų, kurie priklauso nuo turimo tikslo ir turimų resursų. Štai, pavyzdžiui, kompanija X tai išsprendė taip..."

 

Koučeris. „Na ir?" „Kaip, na ir?" - paklausite jūs. „O kas tau iš to, kad ten siena?" - tada paklaus koučeris. - „Kam ji tau? Kodėl ji tau tokia svarbi?" „Na, man reikia į kitą pusę" - atsakysite jūs. „O kodėl tau svarbu patekti į kitą pusę" - vėl jūsų paklaus koučeris.

 

Žinau, kyla noras siųsti koučerį kuo toliau, kad tik nustotų „kabinėtis". „Koks jam skirtumas kodėl man tai svarbu. Jei jau sakau, kad svarbu, vadinasi svarbu" - galite pradėti galvoti jūs. Taigi, jei jus gyvenime viskas tenkina, esate visiškai patenkintas savo pasiekimais ir nieko nenorite keisti, o tą sieną norėtųsi patraukti tieisog, kaip liaudis sako, „iš durnumo", nors ir su ja taip pat sėkmingai galite gyventi, tuomet nei koučingo, nei koučerio jums tikrai nereikia.

 

Bet va jei jūs turite tikslą ir kelią link jo yra užtvėrusi siena, ir jums tikrai svarbu patekti į kitą pusę, bet jūs nežinote ką daryti - va tada, kreipdamiesi pas koučingo specialistą, jūs kreipiatės teisingu adresu.


Koučingo specialistas žino, kad yra siena ir yra tos sienos įsivaizdavimas jūsų galvoje, Ir tai ko jūs bijote irgi greičiausiai yra ne sienoje, o jūsų galvoje. Koučeris taip pat žino, jog tam, kad tas baimes įveikti, jums reikia prieiti prie tos sienos ir sulyginti tai, kas yra ant sienos, su tuo, ką jūs turite savo galvoje. Visai gali būti, kad kai jūs prieisite, pamatysite, kad baimės priežastis, esanti sienoje, gerokai skiriasi nuo tos, kurią jūs turite savo galvoje. Taip jūs sužinosite naujų dalykų tiek apie pačią sieną, tiek apie save. Galbūt šie abu baimių paveikslai pasirodys esantys visiškai vienodi, o tai patvirtins, kad jūsų baimės yra visiškai realios - siena iš tiesų labai sunkiai įveikiama, jos negalima apeiti, o jūs visiškai nemokate laipioti sienomis, todėl tikrai bijote nukristi. Ir tada jūs mokysitės laipioti sienomis ir įveikti baimes paties mokymosi proceso metu, po kurio jūs būsite įgiję naujų įgūdžių ir kitą kartą kitą sieną jau galėsite įveikti savarankiškai. O gali būti, kad sienos ten netgi nėra - tai buvo tik jūsų vaizduotės sukurta siena ir prie šio vaizdinio jūs ir bijojote prieiti.


Kad ir kaip ten būtų, koučingo specialistas bus su jumis visą tą laiką. Jis nevers jūsų eiti prie tos sienos, jis nestums jūsų ir nepadės perlipti. Jis padės jums eiti ir įveikti ją savarankiškai - daryti tuos žingsnius, kuriuos jūs galite ir norite padaryti, ieškoti tų sprendimų, kurie tinka būtent jūsų situacijai, o ne kokiai ten X kompanijai. Jis padės jums atskleisti jūsų turimą potencialą ir maksimaliai efektyviai išnaudoti tuos įgūdžius, kurie pas jus jau yra, ir ugdyti tuos, kurių jums reikia. Jis bus tuo žmogumi, kuris iš tiesų suinteresuotas tuo, kad pasiektumėte tai ko norite, o tada eitumėte toliau ir savarankiškai siektumėte kitų savo tikslų.


Ir nesvarbu, kad vietoj tos sienos realiame gyvenime paprastai yra naujas darbas, nuosavo verslo pradžia, karjeros pradžia, nauji papildomi 10 milijonų eurų ar dar kažkas kas yra jums svarbu... Svarbu tai, kad ir kokiomis neįveikiamomis jums atrodytų jūsų gyvenimo kelyje sutiktos kliūtys, visada yra būdai jas įveikti, ir kokiu tolimu neatrodytų jūsų tikslas, jūs visada turite galimybę pasiekti jį greičiau, nei iš pradžių atrodo

 

Autorė: Eglė Savickienė,

sertifikuota (ICF) koučingo specialistė




Grįžti

Copyright 2009-2024 Gyvenimo Guru

info@gyvenimoguru.lt 

Sprendimas:

TVS projektai - interneto svetainių  kūrimas, turinio valdymo sistemos (tvs),  dizainas, hostingas, reklama