Organizuojame ir patys vedame asmeninio tobulėjimo seminarus Lietuvoje!


Mūsų tikslas: laimingi ir besišypsantys Jūsų veidai.


Liudas Vasiliauskas: Pažintis su meditacija


Liudas VasiliauskasKas tas žodis meditacija, kurį pastaruoju metu taip dažnai girdime? Vieni jį priskiria pasivaikščiojimui miške, kiti - tylai, treti - apmąstymams, bet kas tai išties yra? Skirtingų mokyklų žmonės turi įvairias nuomones, o mes čia aptarsime: kur visos meditacijos turi bendrą sąlyčio tašką, tikslą, kas yra patiriama ir nuo ko galima pradėti, bei pasidalinsime keliomis meditacijos technikomis. Šis straipsnis yra skirtas bendrajai publikai, susipažinimui.


Proto drumzlės arba kam reikalinga meditacija?


Kur žmogus bebūtų, kur jis beeitų, visur būna su savimi. Nėra tokios akimirkos, kai jis neturi savęs ir nemato pasaulio per savo prizmę - protą. Jeigu jo protas ramus ir patenkintas, jis mato gražų pasaulį, kuris jam patinka ir yra mielas, o mažiau mielus dalykus protas tiesiog praleidžia, nepastebi, užmiršta. Kai įsipina vienas kitas rūpestis, žmogus tampa labiau susikoncentravęs į savo protą. Nuo tos akimirkos jis slysta į proto gniaužtus. Mintyse ima koncentruotis įvairūs vaizdai, garsai, jausmai, kurie visą laiką kažką sako, reiškia ir netgi verčia jausti jausmus. Ilgainiui jie tampa netgi realūs, nors tai tėra fantazijos. Mintyse, kaip kokiame filme, vyksta konfliktai, dramos su visokiausiais scenarijais. Mintys ima pintis ir žmogų užvaldo nesustabdomi nuotaikų impulsai.


Žmogus nori nuo to gelbėtis. Jis natūraliai nori minčių tylos, nes tai yra jo prigimtis. Atsiminkime vaikystę. Ar ten būdavo daug analizės, minčių, rūpesčių? Mažiau. Žmonės sako, kad tapsi robotu, jeigu galėsi galvoti ar jausti mažiau, bet tai tiesiog netiesa. Tapsi tiesiog laimingu kaip tas vaikas. Laimei priežasties nereikia, o minčių kančiai - taip, nes jos (mintys) turi už kažko užsikabinti. Ir čia, mielieji, įeina nepakeičiama ponia ramybė, kurios kompanijos žmonės taip atkakliai siekia visur (gamtoje, kelionėse, drauguose), bet taip retai atsisuka į ponios ramybės namus - meditaciją.

 

Prisilietimas prie nenupasakojamo džiaugsmo


Tos tylos minutės, o kartais ir valandos, patyrusiam medituotojui pranoksta bet kokį žmogaus iki tol patirtą gyvenimo džiaugsmą ar kūno malonumą. Ten siela prisimena amžiną palaimą ir ima mažiau trokšti juokingų ir savanaudiškų gyvenimo malonumų. Ištirpsta visi skirtumai, padalinimai, ribos. Staiga užlieja energijos banga, užtirpsta kūnas, kvėpavimas prislopsta ir iškyla: „O! Tyriausias džiaugsmas, ramybė mano gyvenime. Pagaliau! Kaip aš anksčiau nepastebėjau, kad tai visada su manimi?". Lygia ir švelnia, lyg šilkine aliejaus srovelė, širdį glosto pati saldžiausia ir skaniausia gyvenime patirta palaima. Esi ramus, nes žinai, kad tai visada buvo yra ir bus su tavimi. Kas gali būti labiau raminančio, negu šis žinojimas? Visi tie daiktai, žmonės dėl kurių taip kariavai ir bijojai juos prarasti, be kurių atrodė, kad negali gyventi... Staiga viskas stoja į savo vietas - santykiai, darbai harmonizuojasi be pastangų ir tu su didžiule šypsena veide, tęsi savo gyvenimą, tik dabar - taikoje.


Meditacijos tikslas ir praktikavimas


Žmonės vakaruose jau seniai naudojasi meditacijų teikiama nauda; jų bendras tikslas yra nuraminti, užtildyti ir suvaldyti protą. Meditacijos, vienaip ar kitaip, yra nukreiptos į tai.


Meditacijos nauda juntama iškart - žmogus tą pačią dieną jau jaučiasi kitaip. Visgi potyriai labai skiriasi, nes tai individualu ir priklauso nuo pasirinkto būdo. Kaip vasarą eidami į rūsį vis labiau jaučiame malonią vėsą, lygiai taip pat kuo giliau kiekvieną kartą leidžiamės į meditaciją, tuo labiau gyvenime jaučiame ramybę, džiaugsmą. Klausimas tik, kaip greitai eisime į tą gaivą. Mašinos įsibėgėjimui reikalingas laikas, taip ir siekiant patirti meditacijų džiaugsmą prireiks įdirbio.


Kuris laikas skirtas meditacijai ir kiek tai turėtų užtrukti?


Nėra jokio apribojimo, kiek reikia medituoti. Meditacija gali trukti minutes, o jeigu pasirinksite daugiau - užsibūsite ten ir valandą kitą. Žiūrint ką norite pasiekti. Tam tikros sistemos reikalauja skirtingo laiko tarpo. Pradžiai užteks kelių dienų per savaitę iki pusvalandžio. Jeigu norėsis daugiau - pirmyn.


Tinkamiausias ir efektyviausias laikas meditacijai yra dorybės metas (maždaug nuo 3-4 val. ryto iki 11-12 val. dienos), nors ją galite atlikti bet kada, ir tai vis tiek bus labai naudinga. Vedų raštuose minimos trys materialiosios gamtos gunos - energijos. Jos yra: dorybės, aistros ir neišmanymo. Šie periodai dalina tiek dieną, tiek naktį į tris lygias dalis (viso šešios paros dalys). Dieną (saulėtekį) supa dorybė, naktį (saulėlydį) dengia neišmanymas. Viduryje dienos ir nakties yra aistra. Dorybės metas skirtas vidiniam pasauliui ir jo tobulėjimui, aistros - darbams, veiklai, o neišmanymas - poilsiui, miegui. Lengviausia tai būtų suprasti nusipiešus paros laiko juostą, padalinti ją į dieną bei naktį ir abu šiuos laikotarpius išdalinti į tris lygias dalis. Tokiu būdu tiksliai pamatytumėte, kada prasideda ir baigiasi laikotarpiai.


Meditacija kaip higiena


Yra įprasta, kad žmonės prisibijo naujovių, tas pats yra ir su meditacija. Bijo pradėti, galvoja, kad prie meditacijos yra priprantama. Kai kurie mano, jog kelis kartus pameditavus, meditacijų praktiką bus galima baigti visiems laikams. Galvokite apie tai kaip apie išsimaudymą. Kada gyvenime galima nustoti maudytis, po trijų, keturių ar šimto kartų?


Meditacija yra proto higiena, ji apvalo ir sutvarko mintis. Lygiai taip pat, kaip mes skiriame laiką ryte ir vakare apsiprausti, taip pat galime skirti laiko savo protui apvalyti. Protas primeta nuotaikas, požiūrius, su kuriais mes būnam visą dieną. Tai valdo mūsų gyvenimą. Ar tai svarbūs dalykai?


Meditacijos pradžiai


Meditacijos, kurias čia aprašysiu yra lengvos ir paprastos, jas galite daryti kada tinkami, ir rinktis tas, kurias norite. Jums nereikia turėti jokio pasirengimo. Mums nėra būtina būti vienuoliais kalnuose, kad medituotume. Paprastos pauzės dienos metu, darbe, kai kolegos pietauja ir Jūs turite 15-30-60 laisvų minučių, kurios puikiai tiks.


Patogiai atsisėskite kėdėje, bet ne taip, kad užmigtumėte. Stuburas turėtų būti tiesus, galvą laikykite tiesiai arba šiek tiek palinkusią apačion. Akys užmerktos, o akių kryptis ties nosies galiuku ar šiek tiek aukščiau. Rankas pasidėkite ant kelių ar kedės atramų. Atidėkite visus darbus į šalį, nuspręskite, kad šis laikas bus skirtas meditacijai, o ne mąstymui apie darbus. Susitelkite tiesiog į kvėpavimą: jauskite kaip kvėpuojate, būkite visas savyje. Pojūčiais pereikite per savo kūną: kojas, dubenį, pilvą krūtinė, rankas, veido dalis, viršugalvį. Mintys lys į galvą ir kartais užsisvajosite - tai nieko tokio. Tiesiog grįžkite atgal prie kvėpavimo. Minčių nereikėtų reguliuoti, leiskite joms tekėti lyg upei. Tegul jos teka.


Pirmosios 20-30 minučių, to nedariusiam žmogui, būna pačios sunkiausios gyvenime. Protas tiek ištreniruotas lėkti, bėgti ir skubėti, kad žmogus nebegali susiturėti savyje. Jeigu taip nutinka Jums - ramiai sėdėkite, susikoncentruokite į savo kvėpavimą pabandykite užčiuopti jausmą, kuriuo galite mėgautis - dažnai tai yra tiesiog tylos pojūtis.


Koncentracijos meditacija


Silpna atmintis? Aš manau, kad Jūsų atmintis puiki, tik koncentracija - ne. Koncentracijos metu mes įsimename. Meditacijoje pabandykite koncentracijos pratimą. Atsisėskite, kaip parašyta aukščiau. Jums reikės skaičiuoti iki šimto arba Jūsų pasirinkto skaičiaus (pvz. 50). Ramiai, nosimi įkvėpkite tiek į pilvą, tiek į krūtinę. Ramiai iškvėpę jau galėsite sau pasakyti: „vienas". Vienas ramus įkvėpimas su iškvėpimu trunka apie 4-5 sekundes. Vėl kvėpkite ir iškvėpkite - 2 ir t.t. Jeigu pametėte skaičių, grįžkite prie to, kurį atsimenate paskutinį. Atlikus šį pratimą maždaug 10 kartų, gana lengvai ir ramiai gebėsite suskaičiuoti iki šimto. Tai yra didelis pasiekimas! Tai padės Jums darbe, moksluose ar kitoje srityje.


Idėjų meditacija


Ramiai atsisėdę užduokite sau kokį nors gerą klausimą ir praleiskite meditacijoje 15-60 minučių:


• Kaip galėčiau kasdien jaustis dvigubai laisviau ir pareiti iš darbo pailsėjęs?
• Kokių žingsnių turiu imtis, kad kiekviena diena mano gyvenime man būtų vis sėkmingesnė ir teiktų vis daugiau energijos?
• Ką reikėtų pabandyti naujo, kad mano sveikata būtu gera ar dar geresnė, jausčiau ramybę, džiaugsmą ir turėčiau daugiau draugų?
• Kaip galėčiau uždirbti dvigubai daugiau, turėti geresnius santykius su žmonėmis ir mėgti save besąlygiškai?


Imkitės fantazijos galvodami klausimus, aš šiuos sugalvojau rašydamas.


Sėdėdami mąstykite, svajokite, laukite gerų atsakymų. Nereikalaukite iš savęs nieko, tiesiog sėdėkite mąstydami, svajodami ir laukite. Jūs būsite labai maloniai nustebinti idėjų meditacijos pasiekimais. Išmąstysite tokių atsakymų, kad tiesiog trykšte trykšite džiaugsmu.

 



Liudas Vasiliauskas

Paieškų pabaiga!

 

Grįžti

Copyright 2009-2024 Gyvenimo Guru

info@gyvenimoguru.lt 

Sprendimas:

TVS projektai - interneto svetainių  kūrimas, turinio valdymo sistemos (tvs),  dizainas, hostingas, reklama