Mūsų tikslas: laimingi ir besišypsantys Jūsų veidai.
Anot mokslininkų, kurie tyrė ypač energetiškai pasikrovusius žmones (nebūtinai olimpinius čempionus, bet tokius, kurie gebėjo savo veikloje maksimaliai save realizuoti), yra dvylika ritualų. Mes kalbame apie gyvenimišką atletizmą.
Pirmas ritualas skamba taip:
1. Anksti eikite miegoti ir anksti kelkitės.
Aišku, galbūt Jūs teigiate, kad esate pelėda. Tačiau paklauskite savęs, ar iš tikrųjų, kai atsibundate, pašokate iš lovos, nes jaučiatės kaip niekada gerai išsimiegoję?
Daugelis žmonių, kurie sako, jog iš prigimties linkę vėlai eiti miegoti ir vėlai keltis, dažniausiai atsikėlę jaučiasi labai prastai - apsnūdę - ir dar po to ilgai voliojasi lovoje. Taigi pirmas požymis, ar gerai išsimiegate - ar pašokate iš lovos su entuziazmu, ar kaip visada gulite ir rąžotės? Ir apskritai - kiek kietai miegate?
Turite atsakyti sau į klausimą, ar tikrai gerai pasiilsite. Daugelis suaugusių žmonių jau išvis nebemoka miegoti. Taigi pirma taisyklė - susitvarkyti su savo miegu.
Antroji taisyklė...
2. Eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu.
Kalbėjome apie ritualą, o organizmas labai greitai pripranta prie ritualinių veiksmų ir žino, kaip paskirstyti visą savo fizinę energiją. Taigi antra taisyklė - pagal galimybę (o būtent mes jas ir kuriame) eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku.
Trečias labai svarbus principas...
3. Maitinkitės 5-6 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis.
Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie maitinasi iki pietų kas dvi valandas, o po pietų - kas tris, iš tikrųjų išlaiko kaip niekada aukšto lygio energiją. Kodėl? O gi todėl, kad su dažnu maitinimusi palaikomas vienodas insulino kiekis kraujyje. Tai reiškia, kad šachtos nuolat dega vienoda liepsna. O jeigu į jas metame vienodas porcijas, jos visada dega galingai, nebūna užkraunamos, nejaučiamas sunkumas. Tada mes tiesiog skrendame.
Egzistuoja paprastas testas patikrinti, ar teisingai maitinatės, ar darote tai teisingomis porcijomis:
Ar pavalgę jaučiate energijos antplūdį, ar norite šiek tiek pailsėti? Ar jaučiatės suirzę ir alkani?
Tie žmonės, kurie yra nepaprastai energingi, visada po kiekvieno valgymo jaučia energijos antplūdį, o prieš valgį nejaučia didelio alkio, nes valgė visai neseniai.
Tai galioja kiekvienam žmogui. Kūno masė čia yra visai nesvarbi. Žmonėms, kurie yra stambūs ir teisingai maitinasi, svoris krenta. Kai tik jie nustoja tinkamai maitintis, šachtos nebedega, akys išsprogsta ir dažniausiai juos išbadėjusius randa šaldytuve. Tikrai tai galiu patvirtinti - kai tinkamai maitinuosi, viskas yra gerai.
Taigi trečia taisyklė - reikia maitintis dažniau. Tačiau ne vėliau nei trys valandos prieš miegą.
Ketvirta taisyklė...
4. Niekados, niekados, niekados, kaip sakė V. Čerčilis, nepraleiskite pusryčių.
Apie pusryčius jis nesakė nieko, bet sakė niekados. Pasirodo, pusryčiai yra pagrindinis geros energetikos principas. Dažniausiai rytais mums nesinori valgyti, tačiau uždegę šachtas galime gerai pradėti ir pabaigti dieną.
5. Laikykitės subalansuoto, sveiko mitybos principo.
Ką tai reiškia? Ypač tai liečia angliavandenius. Turbūt žinote, kad jie būna dviejų rušių:
1) Greitai sudeginami angliavandeniai.
2) Lėtai sudeginami angliavandeniai.
Kitaip tariant - gerieji ir blogieji. Gerieji tie, kurie deginami iš lėto. Pavyzdžiui, nelabai saldūs vaisiai - kriaušytė, pusiau rūgštus obuoliukas. Jie duoda mums energijos, o energija būna labai aukštos kokybės.
O visos bandelės ir šokoladai kupini blogųjų angliavandenių. Kodėl mes jų norime? Nes įsimetame į skrandį, iškart pajuntame energijos antplūdį, tačiau neilgai trukus atsiduriame duobėje, nes vėl reikia naujos porcijos. Kalbu iš patirties.
Lygiai taip pat vyksta ir su kava. Kai suvartoji didelį jos kiekį, širdis plaka ir čia pat stoja.
Taigi mūsų užduotis, jei norime bėgant dienai išlaikyti energiją, vartoti tuos produktus, kurie suteikia mums energijos, bet per daug neužkaitina šachtų, nes toks kaitinimas veda prie greito nusilpimo.
6. Iki minimumo sumažinkite blogųjų angliavandenių vartojimo kiekį.
Ypač cukrų. Būkite budrūs!
Septinta labai svarbi taisyklė...
7. Per dieną išgerkite mažiausiai 1,5-2 litrus vandens, t. y. 8 stiklines.
Pasirodo, daugelis ligų yra susijusios būtent su tuo, kad dažnai būname ištroškę. Ypač dažnais atvejais apgauname save dėl to, kad troškulį vadiname alkiu. Arba geriame daug energetinių bei sintetinių gėrimų. Atrodo, daug išgeriate, bet jie nėra naudingi. Gerųjų medžiagų negavote, o troškulys toliau išlieka.
Taigi mūsų užduotis gerti daug ir tikro vandens.
8. Darykite pertraukas.
Idealus atvejis - padirbėjus 50 min. daroma 10 min. pertraukėlė. Arba bent jau kas pusantros valandos darbe daryti 10-15 min. pertraukas.
Dėmesio, dėmesio, dėmesio!!! Informacija, skirta rūkantiems.
Tai ne toks pertraukėlės, apie kurias Jūs taip svajojate. Tai yra paprasto poilsio laikas. Geriausia, kad toks poilsis būtų susijęs su veiksmo keitimu. Pavyzdžiui, jeigu dirbote protiškai, truputį reikia pajudėti fiziškai. Jeigu protiškai dirbote kairiuoju smegenų pusrutuliu, padirbėkite su dešiniuoju.
Jeigu stovėjote - atsisėskite, jeigu sėdėjote - atsistokite.
Pasirodo, net jei kairioji ranka yra labiau pavargusi, ji greičiau pailsi tada, kai padirbame su dešiniąja. O ne šiaip ilsimės. Taigi poilsis turi būti aktyvus.
Kita taisyklė...
9. Kasdienis trumpas, bet intensyvus aktyvumas.
Geriausias yra optimalus aktyvumas - trys aerobikos treniruotės ir bėgiojimas (lauke ar sporto salėje). Kalbu apie trumpą ir intensyvų. Ir būtinai trys treniruotės. Turiu omeny tokias, kai kilnojame svarsčius. Tai yra aktualu ir moterims. Kodėl? Nes laikui bėgant mūsų raumenys atrofuojasi. O ką tai reiškia?
Kai nėra raumenų, nėra ir fizinės energijos. Kodėl blogai veikia dietos? Todėl, kad kai metate svorį, tai vyksta padedant ir raumenims, ir riebalams, bet daugiausia raumenims. O toliau užauga riebalai. Viskas vyksta jo-jo principu. Kai vyrai ir moterys intensyviai sportuoja, iki šešiasdešimties metų palaiko gerą energetinį balansą todėl, kad dirba raumenys. Dėl šios priežasties - kuo senesnis žmogus, tuo dažniau turi praleisti su svarsčiais. Tai yra labai svarbus dalykas.
Dešimtas ritualas, kuris mums reikalingas...
10. Pasiimkite per savaitę mažiausiai dvi dienas visiško poilsio.
Jeigu laikotės dietos, geriausia bent vieną dieną jos nesilaikyti, kad būtų cikliškumas. Taip pat ir su sportu. Jei penkias dienas sportuojate, dvi dienas pailsėkite. Jeigu tai darote labai intensyviai, galbūt kartais užtenka ir vienos dienos. Bet šiaip dvi dienos yra optimalus variantas ilsėtis.
Ir dar du dalykai, kurie atrodo banalūs, bet, nepaisant to, labai svarbūs...
11. Meskite rūkyti.
Kaip tai padaryti? Jeigu rūkote, nusipirkite Aleno Karo knygą „Lengvas būdas mesti rūkyti" ir meskite. Nepakanka šitos knygos? Lietuvoje dar vyksta ir šio autoriaus kursai, kurie Jus išvaduos iš rūkymo liūno. Nieko prieš rūkymą neturiu, bet žinau, vieną paslaptį.
Rūkaliai tik apgaudinėja save ir kitus sakydami, kad rūkydami jie pasikrauna energijos, nurimsta, nuo cigaretės praskaidrėja protas. Nieko panašaus. Tai yra bullshit. Žmogus, kuris rūko, jaučiasi gerai ne todėl, kad cigaretė jam palengvina gyvenimą ir pakelia jo energetinį tonusą. Tiesiog rūkydamas žmogus lipa iš duobės, kurią jam iškasė nikotino trūkumas.
Kuo daugiau rūkaliai rūko, tuo labiau krenta jų chroninis energetinis tonas. Jiems reikia vis daugiau dozių. Ir kas 50 minučių. Tokie parūkymai dažniausiai neatstato žmonių jėgų. Kodėl? Statistika teigia, kad jau po pusės valandos rūkalius ima galvoti apie rūkymą, tada jau sunkiai susikoncentruoja į darbą ir mato, kad nebegali kentėti.
Jis jaučia diskomfortą ir tuo metu tikrai nėra jokios kalbos apie darbą. Eidamas iki rūkyti skirtos vietos dar užkalbina vieną kitą kolegą. Tai užtrunka dar šiek tiek laiko. Ir nors visi teigia, kad rūkymo metu jie kalbasi apie darbą, tačiau taip nėra. Apie bet ką, tik ne apie jį.
Po to, kai vėl grįžta į darbo vietą, užtrunka kažkiek minučių tam, kad pradėtų produktyviai dirbti, o tada vėl atkeliauja mintys apie rūkymą. Taigi pagal visus tyrimų rezultatus, rūkaliai žymiai neefektyviau dirbantys žmonės, nes turi žymiai mažiau energijos.
O dabar dėl alkoholio...
12. Mažinkite alkoholio kiekį.
Žinoma, niekas nesako, kad reikia išvis mesti gerti. Tačiau jeigu darome tai nuolat, daug dienų iš eilės, apie energetiką negali būti nė kalbos.
Tiek banalių ir paprastų dalykų. Žinome, kad sporto treneriai visada treniruoti pradeda nuo sportinio režimo. Tad kodėl mes, dirbdami žymiai intensyviau ir daugiau negu sportininkai, visiškai ignoruojame savo fizinę formą. Turime susitvarkyti.
Autorius: Algirdas Karalius
Informacijos šaltinis:
Algirdo Karaliaus knyga: Energijos bankas: kaip valdyti 4 rūšių energija
Šią knygą Nemokamai PDF formatu galite parsisiųsti čia... ;)