Organizuojame ir patys vedame asmeninio tobulėjimo seminarus Lietuvoje!


Mūsų tikslas: laimingi ir besišypsantys Jūsų veidai.


Kartų polilogas. Kaip ugdyti šiuolaikines kartas?


Kartų polilogas.Apibūdinamos keturios kartos: kūdikių bumo karta (gimusieji 1943-1960 m.), X (nežinomoji, maištingoji) karta (gimusieji 1961 -1981 m.), Y karta (juos dar vadina socialinių tinklų, tūkstantmečio; gimusieji 1982-2004 m.), Z karta („Google" karta; gimusieji nuo 2005 m. ir gimsiantys iki 2023 m.).


Skirtingos kartos turi skirtingas vertybes, skirtingai mąsto, skirtingai perka ir valgo, skirtingai rengiasi ir skirtingai mokosi. Kas padės geriau mums suprasti vieni kitus. Kas padėtų mums susikalbėti.


Šiuo metu mūsų visuomenėje susiformavę gyvena 4 kartos. Kiekviena karta unikali. Šios karto gyvena po vienu stogu ir mokyklose. Mokyklose dirba pedagogai, atstovaujantys kūdikių bumo, X ir Y kartoms. Jie moko ir ugdo mokinius, atstovaujančius Y ir Z kartoms. „Susikalbėti" skirtingų kartų atstovams vertybiniu lygmeniu nėra paprasta: jie turi skirtingas vertybes ir pomėgius, skirtingai mąsto, skirtingai perka ir valgo, skirtingai rengiasi, skirtingai mokosi.



Iškeldami kiekvienos kartos privalumus ir jais pasinaudodami galime susikalbėti.


1.Kūdikių bumo karta gimę nuo 1943-1960 m. Tai daugiausiai gimusių kūdikių karta. Šios kartos moto: Mes išsikovojome. Jie laukia apdovanojimų už nuopelnus, ne būtinai materialia išraiška. Tai optimistai, kantriai dirba siekdami rezultato. Jiems būdinga komandinė dvasia. Jie jaučia prieraišumą vienai darbo vietai. Nes mano, jog gali dirbti tik čia ir tik tokį darbą. Jiems svarbi sveikata, finansinis saugumas, vaikų sėkmė bei aplinkinių pripažinimas.


Šios kartos mokytojai akademizmo nešėjai. Jie nori, kad rezultatai būtų'puikūs. Mano, kad gavę daug akademinių žinių, jie gyvenime nepasiklys. Orientuoti į tradicijas. Vengia iššūkių. Tai karta, kur priekaištauja, kad vaikai blogėja, kad elgiasi ne taip kaip norėtų šios kartos žmonės, kad šiandienos vaikai turi prastų įpročių.


2. X (klajoklių, nežinomoji, maištingoji) karta (gimusieji 1961-1981 m.). Tai labai savarankiški, veržlūs, jiems svarbi prasminga karjera. Jie nebijo keisti darbo vietos ir pasiryžę mokytis visą gyvenimą. Jie nemėgsta minios, nepakančia formalių dalykų. Jiems būdingas nestandartinis kūrybiškas mąstymas. Jie labai vertina laiką, ypač savo. Jiems svarbus geras išsilavinimas, prasmingas darbas, meilė, seksas, šlovė bei valdžia.


Šios kartos mokytojai į mokyklą atneša naujus vėjus. Pasirengę priimti iššūkius ir nori permainų. Pasitiki savimi ir savo jėgomis bei patirtimi. Orientuojasi į modernizmą. Teigia, kad vaikams reikia ne akademinių žinių, o orientuotų į gyvenimo įgūdžius. Ši karta savarankiška, veržli. Mano, kad vaikuose turi būti išugdytos įvairios kompetencijos. Yra informuoti ir raštingi, įvaldę technologijas. Jie visada teisūs, nors ir daro klaidas. Kaltina aplinkybes.


3. Y karta (juos dar vadina socialinių tinklų, tūkstantmečio, profesionalių miestiečių karta gimusieji 1982-2004 m.), tai karta, kuri nori būti jauna visą laiką. Ši karta turi daug galimybių augti ir turtėti. Apdovanojimo tikisi vos atlikę darbą. Familiariai bendrauja virtualioje erdvėje, o gyvenime gali būti drovūs, santūrūs ir užsisklendę. Jiems labai svarbus jų įvaizdis. Jie dievina prekinius ženklus. Reklamą laiko ypač svarbiu informacijos šaltiniu. Gyvendami ne pakankamai įdomų gyvenimą jie patiria stresą. Nori būti gražūs turtingi ir žinomi. Šios kartos atstovai atviri naujienoms, domisi pasauliu ir mėgsta atrasti.


Iššūkis bumerio kartos mokytojams. Nori kontroliuoti kitus, bet ne būti kontroliuojami kitų. Aktyviai naudoja modernias technologijas. Santykiai su Y kartos mokytojais paprastesni. Šios kartos žmonės sieks mokymosi galimybių užsienio valstybėse ir sieks, kad modernios idėjos iš užsienio valstybių būtų perkeltos ir Lietuvos švietimą. Ši karta bet kokia kaina siekia aukščiausios gyvenimo kokybės. Moka bendrauti užsienio kalbomis. Mąsto globaliai.


4. Z karta („Google" karta; gimusieji nuo 2005 m. ir gimsiantys iki 2023 m.). Zero - nulinė karta, nuo jų prasideda, nauja epocha ir naujas tūkstantmetis. Kiti sako - google karta, kurie amžinai „goglins" ir ieškos virtualioje erdvėje visko ko jiems reikės. Z karta gimsta visuotinio pertekliaus metu. Jie pirmieji gimę pilnai kompiuterizuotame pasaulyje.


Šiandien jie patys jauniausi iš mokykloje esančių kartų. Z karta nepakančia prievartos ar pamokslavimo. Jie yra imlūs, judrūs, nuovokūs, smalsūs, atviri ir greiti. Jiems sunkiau sekasi susikoncentruoti. Dažnai netelpa į jokius standartus ir nusistovėjusias normas. Kiekvienas vertina save kaip unikalų. Nori, kad suaugusieji bendrautų, kaip su lygiais. Gimę pertekliaus laikais. Visko yra tiek daug, kad svarbiausias dalykas jiems - pasirinkti. Puikios orientacijos, greitai suvokia dalyko esmę. Draugauja su moderniausiomis technologijomis. Žino savo teises, bet ne pareigas. Sunkiai susikoncentruoja ties vienu dalyku. Nepakenčia už save aukščiau stovinčių. Su Z karta galima tik susitarti konstruktyviai kalbantis. Sunkiai suvokia draudimus, norėtų, kad nebūtų jokių apribojimų. Nemėgsta, kai pernelyg griežtai nurodinėja. Individualistai.


Mums susikalbėti gali padėti kartų teorijos išmanymas. Ir žinoma tolerancija bei mokymasis vienos kartos iš kitos pasinaudojant kiekvienos kartos privalumais.


Kai iš mokstame būti tolerantiški kiekvienos kartos mąstymo būdui, elgsenos modeliams, jų pasirinktai madai, šokiui, muzikai, žaislams, net slengui. Kai mes išmokstame juos gerbti, o ne kritikuojam, susikalbėjimas yra GARANTUOTAS.


SVARBIAUSIAS DALYKAS, KAD ŠIOS KARTOS NORĖTŲ PAŽINTI VIENA KITĄ.


Kiekviena karta verta pagarbos bei susižavėjimo. Mes visi turime vertybių ir tikslų atspindinčių savą laikmetį. Tik pažinę vieni kitus patys tapsime geresni. Ir visi galime būti laimingi.


Stenkimės vieni kitus pažinti ir suprasti!

 

Šaltinis: Youtube kanale „Ugdymo plėtotės centras“




Grįžti

Copyright 2009-2024 Gyvenimo Guru

info@gyvenimoguru.lt 

Sprendimas:

TVS projektai - interneto svetainių  kūrimas, turinio valdymo sistemos (tvs),  dizainas, hostingas, reklama